cyforwe

cyfrowe zdrowie psychiczne
Myśli samobójcze

Wielu osobom zdarza się myśleć o własnej śmierci. Może to być spowodowane naprawdę różnymi wydarzeniami – problemami w pracy, szkole, nieradzeniem sobie z narzucanymi obowiązkami czy po prostu utratą kogoś bardzo bliskiego.

Myśli samobójcze często towarzyszą chorobom psychicznym, takim jak depresja. Nad dokonaniem samobójstwa zastanawiają się ludzie o bardzo niskim poczuciu własnej wartości.

Często zmusza ich do tego trudna sytuacja rodzinna czy nawet bolesny zawód miłosny. Część z tych osób nie potrafiłaby w rzeczywistości odebrać sobie życia, ale pozostali, doprowadzeni do ostateczności, nie mieliby z tym problemów.

Należy zwracać uwagę na to, gdy ktoś z bliskiego otoczenia nagle zaczyna mówić o śmierci oraz mocno narzekać na swoje życie. Mogą się też zmienić jego nawyki żywieniowe, a często też dochodzi do tego, że wybucha bez powodu niekontrolowanym płaczem.

Warto pamiętać, że wiele osób, decydujących się na samobójstwo, tak naprawdę wcale nie chce umierać. Czasem chodzi im bowiem wyłącznie o zwrócenie na siebie uwagi, by inni zauważyli, że dzieje im się krzywda.

.