cyforwe

cyfrowe zdrowie psychiczne
Trauma
Odchudzanie Poznań

„Trauma” to współcześnie bardzo modne słowo, którego nadużywa się w prasie i telewizji, a określa się nim prawie wszystko. Równie popularne stało się ono wśród młodzieży, gdzie stanowi podsumowanie wielu przykrych lub niespodziewanych sytuacji.

W medycznym rozumieniu natomiast trauma to tak naprawdę uraz w sensie psychologicznym, który pojawia się po wydarzeniu, zagrażającym zdrowiu lub najczęściej życiu konkretnej osobie lub jej najbliższych. Terminem „stresora traumatycznego” nazywa się natomiast samo doświadczenie, związane z danym wypadkiem.

Obejmuje ono zarówno uczestnictwo w sytuacji, jak i pozyskanie informacji o krzywdzie innej osoby. Zwykle traumy doświadcza się bardzo rzadko, choć sytuacji, które mogłyby ją wywołać, nie brakuje.

Jest na nią szczególnie narażony personel medyczny: lekarze, ratownicy czy technicy laboratoryjni oraz policjanci i kryminolodzy. Reakcja na stres występuje w okresie godziny od danego wydarzenia i utrzymuje się średnio od ośmiu do czterdziestu ośmiu godzin.

Psycholog dla młodzieży i nastolatków

Jeśli do tej pory nie przeminie, bardzo możliwe, że mamy do czynienia z traumą (ostrym zaburzeniem stresowym). Osobą, dotkniętą traumą, powinno się odpowiednio zaopiekować.

Gdy objawy okażą się silne, warto skonsultować się z lekarzem..