cyforwe

cyfrowe zdrowie psychiczne
Schizofrenia
http://seniorplus.com.pl/ gabinet okulistyczny badanie wzroku Bydgoszcz wad oczu

Schizofrenia, zwana też psychozą schizofreniczną czy chorobą Bleurera, jest przewlekłą chorobą o podłożu psychicznym. Jej nazwa wywodzi się od terminów „schizis” – rozszczepiać oraz „phren” – umysł. Chorobę tę należy leczyć, ponieważ osoby nią dotknięte nie mogą normalnie funkcjonować. Schizofrenia wlicza się do zaburzeń psychotycznych, które objawiają się zmienionym postrzeganiem świata rzeczywistego.

Rozróżnia się kilka różnych postaci tej choroby, mianowicie paranoidalną, katatoniczną, hebefreniczną, prostą, niezróżnicowaną oraz rezydualną. W naszym kraju najczęściej występuje schizofrenia paranoidalna. Choroba może się rozpocząć wyjątkowo nagle. Może też rozwijać się stopniowo, przez kilka miesięcy lub lat.

W jej wyniku dochodzi do wycofania się z życia społecznego i zamknięcia się we własnym, wyimaginowanym świecie. W początkowym stadium choroby osobom postronnym trudno jest zaobserwować i nazwać objawy tej dolegliwości. Chory ma trudności z wyrażaniem swoich uczuć oraz wykazuje obojętność wobec uczuć innych. Stwierdza się u niego także dość dziwne zachowania, wyraźnie odstające od normy.

Schizofrenię leczy się najczęściej farmakologicznie lub poprzez psychoterapię czy psychoedukację..