cyforwe

cyfrowe zdrowie psychiczne
Psychiczne zaburzenia okołoporodowe
szczepienia ealergia.com.pl

Zaburzenia okołoporodowe na podłożu psychicznym występują u kobiet w końcowym stadium ciąży. Problemy te trudno zdiagnozować, dlatego też wiele osób nie otrzymuje właściwej pomocy medycznej. Tymczasem choroba ta staje się wielokrotnie przyczyną samobójstw wśród młodych matek, które nie radzą sobie z obecną sytuacją.

Do zaburzeń okołoporodowych zaliczają się: depresja poporodowa, hipomania poporodowa, a także psychoza poporodowa. Głównymi objawami są przede wszystkim: niska samoocena, nieradzenie sobie ze stresem, brak poczucia bezpieczeństwa oraz wszelkiego rodzaju omamy. Aby je leczyć, najczęściej podaje się chorej leki przeciwdepresyjne.

Rzadziej natomiast stosuje się środki przeciwpsychotyczne. Objawów tego typu zaburzeń nigdy nie powinno się lekceważyć, ponieważ nieleczona przypadłość może wyrządzić poważne szkody. Kobietom zdarza się ignorować symptomy smutku poporodowego, którego doświadczają tuż po urodzeniu dziecka.

Obecnie nie jest on uważane za zaburzenie, ponieważ występuje u ponad połowy kobiet po porodzie, jednak często prowadzi do poważniejszych dolegliwości, kwalifikujących się już do leczenia..