cyforwe

cyfrowe zdrowie psychiczne
Klaustrofobia
powiększanie ust przeciwwskazania Psycholog dla młodzieży i nastolatków

Klaustrofobia to strach przez ciasnymi, zamkniętymi pomieszczeniami. Jest ona przeciwieństwem agorafobii, która z kolei objawia się panicznym lękiem przez dużymi, otwartymi przestrzeniami. Klaustrofobia często uaktywnia się w pomieszczeniach, takich jak winda, samochód, niewielki pokój czy wyjątkowo ciasny korytarz.

nordils-media.pl

Wówczas osoba chora wpada w panikę, ponieważ wydaje jej się, że nie będzie mogła się nigdy wydostać na zewnątrz. Czasem może też odnosić wrażenie, że ściany się do siebie zbliżają, by ją zmiażdżyć. Jeden z rodzajów tej dolegliwości dotyczy też złego samopoczucia w wyjątkowo tłocznych miejscach.

Fobię tę próbuje się tłumaczyć na różne sposoby. Z jednej strony może ona być warunkowana przez naśladowanie zachowań rodziców, którzy reagują w określony sposób na zamknięcie w małym pomieszczeniu. Z drugiej strony, może też być wywołana jakimś traumatycznym wydarzeniem, jak na przykład zatrzaśnięcie się dziecka w szafie czy piwnicy.

Często stara się połączyć klaustrofobię z przeczuleniem na punkcie nienaruszalności swojej przestrzeni osobistej. Póki co nie wymyślono skutecznego sposobu leczenia tego schorzenia, możliwe jest jednak łagodzenie jej przebiegu..