cyforwe

cyfrowe zdrowie psychiczne
Kiedy powinno się odwiedzić psychiatrę?
rehabilitacja luboń

Psychiatrzy zajmują się szeroko pojętymi zaburzeniami psychiki człowieka. Jeśli dostrzega się u siebie pewne dolegliwości o podłożu psychicznym, można śmiało wybrać się do specjalisty, nie odczuwając przesadnego lęku. Rozmowa z psychiatrą jest w pełni anonimowa oraz nie wiąże się z żadnym trudnym do opisania przeżyciem. Jeśli pojawi się problem, nie warto go bagatelizować, ale od razu zdecydować się na odwiedziny u psychiatry.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że psychiatra nie jest tym samym, co psycholog. Psychiatra to osoba, posiadająca wiedzę medyczną, zajmująca się leczeniem schorzeń jako specjalista z danej dziedziny. W związku z tym, może on przepisywać różnego rodzaju leki, czego z kolei nie robi psycholog, będący raczej terapeutą. Co więcej, tylko niektórzy psycholodzy specjalizują się w zaburzeniach natury psychicznej – pozostali zajmują się na przykład zjawiskami fizjologicznymi oraz relacjami, jakie dane osoby mają z rodziną.

Aby wybrać się do psychiatry, nie jest wymagane posiadanie skierowania od lekarza ogólnego. Jeśli osoba, która podejrzewa u siebie chorobę, zgłosi się do poradni zdrowia psychicznego, zostanie przyjęta jako pacjent. Inaczej sprawa ma się w przypadku szpitala psychiatrycznego, gdzie trafiają wyłącznie ci, którzy otrzymali skierowanie..