cyforwe

cyfrowe zdrowie psychiczne
Co to jest alternator?
czyszczenie wnętrza samochodu https://sklep.regmot.com.pl/produkty/karoseria/spinki-samochodowe,2,14769

Jeżeli mówimy o zasilaniu samochodu to zwykle myślimy o akumulatorze samochodowym. Jednak prawdziwym źródłem prądu dla pojazdu jest alternator. Skonstruowany został już w roku 1981 roku przez słynnego wynalazcę Nikolę Teslę i służy nam z powodzeniem do dnia dzisiejszego. Czym jest to urządzenie? Alternator nazywany jest inaczej prądnicą prądu przemiennego. Jego zasada działania oparta jest o zamianę energii mechanicznej generowanej przez silnik na energię elektryczną, a dokładnie prąd zmienny. Energia generowana jest na nieruchomym uzwojeniu stojana przez wirujące pole magnetyczne generowane przez wirnik. Jest to najpowszechniejsze źródło prądu we wszystkich obecnie eksploatowanych pojazdach mechanicznych.

Każdy kto orientuje się jednak nieco w tych zagadnieniach może zapytać czemu nie stosuje się prądnicy prądu stałego – w końcu w oparciu o prąd stały pracują instalacje samochodowe. Odpowiedź jest prosta. Alternator jest znacznie prostszy i mniej zawodny od prądnic prądu stałego, chociażby ze względu na brak komutatora. Oczywiście dla pełnego współdziałania alternatora z akumulatorem niezbędny jest pośredni prostownik. Głównym zadaniem prądnicy jest podtrzymywanie prądu ładującego akumulator. Prawidłowo pracujący alternator powinien wytwarzać napięcie odpowiednie dla konkretnego pojazdu. W przypadku samochodów osobowych jest to najczęściej 13,8 do 14,5 volta.

jak odpalić auto z zepsutą pompą paliwa

Zbyt małe napięcie powoduje ciągłe niedoładowanie akumulatora pojazdu, a przekroczenie zalecanych wartości może prowadzić do poważnych uszkodzeń instalacji elektrycznej.