cyforwe

cyfrowe zdrowie psychiczne
Arachnofobia
http://szczepienia.net.pl

Termin „arachnofobia” ma starogreckie pochodzenie i w dosłownym tłumaczeniu znaczy tyle, co lęk przed pająkami. Zwykle obiektem strachu nie są wyłącznie pająki ale i inne bezkręgowce, które je przypominają.

Przez to, że wiele chorych nie potrafi walczyć ze swoją fobią, rezygnuje z przebywania w miejscach, gdzie występują dane stworzenia. Zdarza się im też wyolbrzymiać swój problem, opowiadając o potwornie wielkim pająku, który tak naprawdę jest całkiem malutki i niegroźny.

Zwykle arachnofobia jest lękiem, który nabywa się już w okresie dzieciństwa. Może być też wynikiem nieprzyjemnego spotkania z pająkiem, którego małe dziecko wystraszyło się do tego stopnia, że został mu uraz na resztę życia.

Osoby chore uznają te bezkręgowce za realne niebezpieczeństwo i starają się go unikać. Wbrew pozorom, fobia jest całkowicie uleczalna, jednak rzadko kto decyduje się na podjęcie terapii.

Zazwyczaj omija się po prostu miejsca, w jakich występuje lub mogłoby występować zagrożenie i nie uznaje się arachnofobii za poważny problem..